EGIPTUS

Egiptus

Rahvaarv: 77 420 000 inimest

Pindala: 1 001 570 км²

Pealinn: Kairo

Geograafia:
 Egiptus asub Aafrika kirdeosas, teda loetakse Lähis-Itta kuuluvaks. Piirneb Iisraeli, Liibüa ja Sudaaniga. Temast itta jääb Punane meri, põhja Vahemeri.

Üldinfo: Egiptus on iidse tsivilisatsiooni riik, mis on säilitanud oma aja tundemärgid:

..grandioossed püramiidid, vaaraode hauakambrid, vaikivad sfinksid…

..püha jõgi Niilus,  ainus lõunast põhja suunas voolav jõgi Aafrikas…

..vaikne ja ääretu kõrb, safarid ja beduiinid…

..suursuguse ja uhke Kleopatra hing, kuninganna Hatšepsut ja kaunitar Nofretete…

..hellitav Vahemeri, Punase mere mitmekesisus ja eksootika, Ras Mohammedi koralliaiad…

..rahvusvahelised sukeldumise, surfingu, purjespordi ja veealuse kalapüügi keskused…

..mere, päikese ja muinasjutulise looduse harmoonia, hea teenindus…

..ekskursioonid, mis võimaldavad kokku puutuda iidse tsivilisatsiooniga…

kõik see kokku teeb Teie puhkuse unustamatuks naudinguks

Riigikord: Vabariik.

Elanikkond: Egiptuse elanike arv on üle 77 miljoni, see kasvab iga aastaga. Kairos elab umbes 18 mln inimest. Vanade egiptlaste araablastest järeltulijad moodustavad elanikkonnast 99 %. Etnilise vähemuse moodustavad nuubialased, aga ka beduiinid ja teised rändhõimud. 80 % elanikest on talupojad (fellahhid).

Usk: 94% egiptlastest on moslemid, 6% – koptid (kristlust tunnistavad egiptlased) ja muud.

Keel: Egiptuses on kõnekeeleks üks araabia dialektidest, ametlikuks keeleks nn “kõrge” araabia keel. Araabia keelt võib pidada rahvusvaheliseks keeleks, sest seda keelt kõneleb üle 150 mln inimese. See on üks ÜRO töökeeli. Araablased kirjutavad paremalt vasakule. Numbreid kirjutatakse ning loetakse vasakult paremale. Egiptuses aitab palju inglise keele oskus. Paljud linnades ja kuurordikeskustes elavad egiptlased võivad end väljendada inglise, vene, itaalia ja saksa keeles, teeviitadel ja tänavate nimesiltidel kasutatakse sageli kõrvuti araabia ja ladina tähestikku.

Aeg: Suvel 1 tund Eesti ajast taga, talvel Eestiga üks aeg.

Elekter: Pinge elektrivõrgus – 220/240 V. Sagedus – 50 Hz.

Raha: Egiptuse rahaühikuks on nael. Üks nael = 100 piastrit. Käibel on kupüürid väärtusega 100, 50, 20, 10, 5 ja 1 nael ning 50 ja 25 piastrit, mündid 5 kuni 25 piastrit. Pangad töötavad iga päev kella 8.30st kuni 13.30ni, välja arvatud reede. Rahvusvahelistes hotellides ja Kairo lennujaamas asuvad pangad töötavad ööpäevaringselt. 10 Egiptuse naela on võrdne umbes 1,30 €. Enamikes kauplustes saab  maksta ka dollarites ja eurodes. Krediitkaarti saab kohati kasutada, kuid suurem osa kaupmeestest eelistab arveldada sularahas.

Jootraha: On kombeks anda jootraha hotellis või lennujaamas teenindajale, kes kannab Teie pagasit, avab auto uksed jne. Restoranis jäetakse ettekandjale tavaliselt kuni 5 naela. Ekskursioonidel antakse bussijuhile või laevakaptenile 3-10 naela, viimasel päeval hotellis olles võib koristajale jätta 20 naela.

Ostud ja suveniirid: On raske välja mõelda rohkem egiptusepärast suveniiri, kui seda on värviliste joonistustega papüürus. Need ei ole kallid, on vastupidavad, kerged ja mugavad transportida. Olge ettevaatlikud – Egiptus on täis odavaid järeletehtud “papüürust” – riisipaberist ja banaanilehtedest, millel on stampjoonistused. Seepärast on papüürust kasulikum osta spetsiaalsetest kauplustest, kus antakse ka kvaliteedisertifikaat. Odavad on nahast ja puuvillast esemed, aga ka kuld ja hõbe. Kuurordirajoonides töötavad kauplused harilikult kuni kella 22.00ni. Enamik neist on avatud kella 9.00st kuni 14.00ni ja siis uuesti kella 16.30st kuni 21.00ni. Kui kauba juures on hind, siis on mõttetu kaubelda. Kui ei ole – tingige julgesti.

Tingimine: Araabiamaades on tingimine arendatud rahvuslikuks kunstivormiks. See on põnev väljakutse, mis ideaalis peaks kummalegi osapoolele nii lõbu kui kasu pakkuma. Kui siis peale vastaspoolest lugupidavat ja samas teineteist kergelt tüssata püüdvat tingimist toimub ost, on rahulolu mõlemapoolne. Ei ole kahjuks olemas kindlaid reegleid selle kohta, kui palju võib hinnast alla saada. Kauplemine algab kaupmehe nimetatud alghinnast, selle aga määrab tema terane hinnang Teie võimalikule asjatundlikkusele. Alghind võib tegelikust müügihinnast mitmeid kordi kõrgem olla! Kui Teid kaup huvitab, tuleks teha oma pakkumine. See tuleb teha nii madal, kui vähegi söandate. On olemas mitteametlik soovitus pakkuda 5 korda madalam hind. Kauba tegelik müügihind sünnib sõbralikus jõu- ja vaimukatsumises kuhugi nende kahe äärmuse vahele.

Pildistamine: Kohalike elanike pildistamiseks on viisakas neilt enne luba küsida ja loomulikult ootavad nad selle eest ka väikest tasu.

Alkohol: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget või lahjat alkoholi. Kuurortide poodides müüakse vaid kohalikku alkoholi. Kanget importalkoholi saab osta taxfree poodidest vaid kuni 24 tundi peale saabumist. Restoranides ja baarides on piiratud valikus saadaval kõik alkohoolsed joogid. Kohalike jookide hinnatase vastab Eesti omale, importalkohol on kallis.

Arstiabi: Loodame väga, et tervisemured ei tule teid kimbutama. Enese hoidmiseks juhinduge lihtsatest terve mõistuse reeglitest:

  • jooge vett ainult korgitud pudelitest
  • sööge vaid kooritavaid puuvilju
  • vältige piimatooteid ja vähe küpsetatud toitu
  • Kaitske end päikese eest päikesekreemidega, ärge esimestel päevadel üle pingutage
  • Kandke kõikjal kaasas veepudelit – vedelikupuudus on kuumas kliimas kerge tulema

Apteeke leiate Naama Bay keskusest. Kõigis meie hotellides on arstipunktid olemas. Vajadusel aitame teid arstidega suhtlemisel. Arstiabi on tasuline, kindlustus toimib, kuid kohapeal tuleb visiidi eest tasuda. Raha saate kviitungi esitamisel oma kindlustusseltsilt tagasi.

Telefon: Nii kohalikud kui rahvusvahelised kõned on võimalikud ööpäevaringselt. Võite helistada hotellist või kõnepunktidest. Telefonikaardiga helistamine on märksa odavam. Ka mobiilside toimib (EMT, Elisa, Tele 2).

Taksod: Viimase aasta jooksul on kuurortidesse tekkinud korraliku märgistusega korralikke taksosid. Tegelikult sõidab taksona kõik, millel on neli ratast all. Ja sõidab uhkelt: muusika mürtsumas, aknad valla ja kiirus suur! Pidage taksosse istudes meeles, et tingimine on ka siin hädavajalik! Hinnas tuleb enne sõitu kokku leppida ja taksojuhi nimetatu vähemalt poole võrra alla lüüa!

Toll: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit lahjat alkoholi, 200 sigaretti või 25 sigarit inimese kohta. Videokaamerad ja arvutid tuleb deklareerida. Egiptusest ei tohi välja viia koralle, ka kaldalt leituid (seda võib teha ainult ostutšeki esitamisel), antiikesemeid, elevandiluud, loomi ning nende topiseid.

Pühad: Islami traditsioonide kohaselt on puhkepäev reede. Reedel võivad väikesed poed olla pärastlõunal suletud.

1. jaanuar – uusaasta

18. juuni – briti ülemvõimu alt vabanemise aastapäev

23. juuli – revolutsiooni päev

6. oktoober – rahvuspüha – viimsepäevakohtu sõja aastapäev

23. detsember – võidupäev

Islami traditsioonidest on tuntuim Ramadaan – paastukuu. Päikesetõusust loojakuni ei tohi usklikud süüa, juua, suitsetada ega elada intiimelu.

Ramadaani ajal peavad turistid, kes pole harjunud päevase aja aeglase kulgemisega, olema eriti kannatlikud.

Sam El Nessim on üks populaarsemaid pühi Egiptuses, mida armastavad nii muhameedlased kui ka koptid. Tähistatakse seda esimesel esmaspäeval pärast ülestõusmispüha. Sel päeval sõidavad egiptuse perekonnad loodusesse.

Kasulikud telefonid:

Politsei 1-22

Kiirabi 1-23

Tuletõrje – 1-25